Moda Miraslarından Süveter Geri Dönüyor!

 

Farklı model, kalıp ve çeşitleri ile neredeyse 20. yüzyılın başından beri gardıroplarda yeri olan süveterler son yıllarda hem erkek hem de kadın giyimde tekrar parlamaya başladı.

Ünlü moda evlerinin koleksiyonlarında yer vermelerinin yanı sıra 2020 sonbaharında podyumlarına süveterli modeller göndermeleri, ünlü isimlerin bu işlevsel parçayı tekrar görünür kılmaları bu eski dostu tekrar radarımıza almamızı sağladı.

Peki biz, babalarımızın gardıroplarının arkasından çıkıp Hollywood ünlülerinden uzak doğunun müzik yıldızlarına kadar uzanan süveteri neden hiç havalı olarak görmedik veya gerekli özeni göstermedik?

 

Üstelik kullanım açısından diğer triko grubu ürünlerinden daha avantajlı özellikleri bulunuyorken..

 

 Galiba moda hafızalarımızda dede ve babalarımızın üzerinde sıkça görerek yer edinen süveterleri ''klasik'' ve ''geleneksel'' sıfatları ile kodlayarak bir kutuya kaldırdık. Taa ki Z kuşağı modaya ilham kaynağı olana dek..

 

Süveterlerin ilk avantajı hiç kuşkusuz, sırt bölgesine sağladığı sıcaklıktır. Bunaldığından kazak giyemeyenler için güzel bir çözüm.

İkinci olarak ise çok yönlü kullanımından bahsedebiliriz. Kollu muadillerinin birçoğunun aksine, süveter hemen hemen her uzun-kısa kollu üst ve her alt ile eşleşir ve isterseniz üstüne bir hırka ya da ceket giyebilirsiniz.

Üçüncüsü ise bilhassa omzu, kolu deforme olmayacağı ve genellikle bir kat üstüne veya altına kullanıldığı için uzun ömürlü olmasıdır.

 

 

Bunlarla birlikte, süveter diğer tüm faydalarından çok, kalabalık bir grubun büyük bir sorununu, Dante' nin İlahi Komedya'da bahsetmeden geçtiği onuncu cehennem çemberini çözüyor: aşırı terleme...

Diğer triko ürünleri gibi, süveter de katmanlı giyilerek veya tek başına sıcaklık sunar, ancak çok fazla değil. Diğer yandan hareket kabiliyeti sağlarken sıcaklıktan da ödün vermez.

Hakikaten, kışlık bir montun altına tam kollu bir triko giymek ile kollarınızı rahatça hareket ettirebildiğiniz yünlü bir süveteri giydiğinizi hayal etsenize...

Hateko’ nun geniş renk ve beden seçeneğine sahip süveterlerini incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

 

 Yakalamak istediğiniz görünüme göre ise dilerseniz Klasik Kesim Yünlü Pardösüler  dilerseniz de biker ceket ya da yünlü kaşe ceketler ile birlikte kullanabilirsiniz.

 

 

Diğer yandan organik yün atkı bereler, kulak üstü yünlü keçe şapkalar veya seneli fularlar ile de  tarzınızı tamamlayabilirsiniz.