İsmi Yabancı Kendi Çok Tanıdık: Shacket

 

Basit Formların İşlevsel Birleşimi

İpliklerin, kumaşların, klasikleşmiş giyim parçaları ve onların kullanım şekillerinin dönüşüme uğradığı bu günlerde gardıroplarımıza da ilk defa görmediğimiz ama daha önce hiç başka gözle bakmadığımız parçalar ekleniyor.

İsmi kulağa yabancı tınlasa da gardıropları kolay fethedebilecek Shacket; ingilizce olarak gömlek ve ceket kelimelerinin birleşiminden oluşan ve hafif, kullanışlı ve şık bir dış giyim parçasını ifade ediyor.

Gömleğe nazaran daha büyük olsa da cepler, düğmeler ve yaka kısımları gömlekler ile etek boyu manşet yapısı ve daha ağır kumaşlardan seçilmeleri ceketler ile ortak özellikleridir.

Tercihe göre tişört ya da gömlek üzerine kullanılabilen ve pamuk, pamuk-viskoz, polyester-viskoz, yün- akrilik gibi bilindik iplik karışımları ile dokunan kumaşlardan gömlek benzeri bir ceket türevinden bahsediyoruz.

Ve gardıropların bu güzel ara sıcağı; bir ceketin konforunu ve sıcaklığını bir gömleğin yapısı ve keskin görünümüyle harmanlayan bu melez giyim parçası, her mevsim için idealdir. İster gömlek olarak düğmeli, ister ceket olarak önü açık olsun, dilediğiniz gibi kullanılabiliyor.

Çok Sevildi. Çünkü?

Sade silueti, şıklığı rahatlığı birleştiğinde onu popüler bir gardırop unsuru haline getirdi ve hem ünlüler hem de stil sahibi kişiler üzerinde gördüğümüz bir şey oldu. 

En yaygın ve rahat olarak jean, kanvas chino gibi pantolon grubu ürünler ve tişört ile birlikte kullanılıyor. 

Bisiklet yaka sweatshirt, pamuklu ya da yünlü kazak üzerine de alınabilen bu ürünü dar kesim yün bir pantolon ile birlikte de kullanabilirsiniz. 

Diğer yandan içine bir gömlek giydiğiniz polo yaka sweatshirt ya da tişörtünüzün üzerine de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Birçok farklı iplikten, yaka, boy ve kapatma çeşidine sahip olabildikleri için farklı dokularda pantolon, kaban, tişört veya gömlek ile uyum sağlayabiliyorlar.

Sonbahardan kışa geçerken, bir gömlekten daha ağır ve bir paltodan daha hafif bir şeyi arayan sırtımıza, gardırobunuzda ki hemen hemen her parçayla kullanabileceğimiz kurtarıcı, şık bir giysi olarak bir Shacket almak güzel bir çözüm olacaktır!