-

-

Doğal Olan   

Doğal Alan

      Doğal olana,  yeşile,  temiz  enerjiye  ve  sağlıklı  tüketime  olan  düşkünlüğümüz bizi  doğal  ipliklere  ulaştırır. Pamuk,  yün, ipek, moher, kaşmir ve angora gibi doğal iplikler, keçi,koyun,deve ve tavşan gibi hayvanların tüylerinden tarama ve kırpma gibi yöntemlerde elde edilen ipliklerdir. Ağırlıklı olarak ceket, palto, kazak gibi dayanıklı olması arzu edilen dış giyim ürünlerinde, tek başlarına yahut daha çok yün ile karıştırılarak kullanılırlar. Elde edilmeleri zaman ve emek açısından oldukça güç olan doğal iplikler, özellikle kaşmir, ipek, angora ve moher bir hayli pahalıdır. Fakat bir kere kaliteli doğal iplikten üretilmiş kıyafete sahip olduğunuzda uzun yıllar aynı keyifle kullanacağınızı ve doğada daha az iz bırakacağınızı bilmek katlandığınız maliyetin yükünü birden bire hafifletir.                                                                                                                                                                               Bahsi geçen bu doğal ipliklerin en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılanları hakkında birkaç görsele göz atalım. 

Koyun tüyünden elde edilen yün, yüksek nem çekme özelliği, yumuşak ve esnek yapısı sayesinde çok tercih edilen bir iplik türüdür. Yün lifleri aynı yönde birbirine geçmiş pulcuklardan meydana gelir. Bu sayede arada kalan hava yüne yalıtım özelliği kazandırır.

Yünden daha parlak ve yumuşak bir yapıya sahip Alpaka, Peru ve Bolivya'da yaşayan Alpaka Devesi'nin tüyünden elde edilir. Yünden daha sağlam olan bu iplik yüne mukavemet sağlaması için karıştırılır ayrıca yünün boya tutma gücünü arttırır. 

Moher, Anadolu' daki adıyla Tiftik; Ankara Keçisi' nin tüylerinden elde edilir. Oldukça sıcak tutan bu iplik daha çok uzun ömürlü, dayanıklı giysilerde kullanılır. Yüne göre daha uzun liflerden oluşur ve keçelenme yapmaz.

 Kaşmir, görselden anlaşılabileceği üzere tarama yöntemiyle Çin, Moğolistan ve Hindistan yaylarında yaşayan keçilerin ( birçok yerde Kaşmir Keçisi olarak geçiyor) havanın en soğuk olduğu dönemde oluşan 2. tabaka ipeksi yününden elde ediliyor.


             Stilinize Tazelik ve "Doğallık" Kazandırmanın En Kestirme Yolu, 2017- 2018 Sonbahar Kış Koleksiyonun  Dumanı Üstünde Parçalarından Geçiyor

                   Yünün süksesi taş devrinden bu yana, sentetik kumaşların yaygınlaşması ile sekteye uğramış olsa da halen devam eder halde. İnsanoğlunun kullandığı en eski ipliklerden biri olan yün; büyük moda markalarının kreasyonlarından, hazır ve hızlı giyim tüketicilerine, minimal gardırop meraklılarından astronotlara kadar hemen hemen herkesin isteklerine cevap olabilecek yapıda. Çünkü yün, onu asrın buluşu mertebesine taşıyacak çok yönlü özelliklere sahip ve bir o kadar da değerli. 

Yenilenebilir,  geri dönüştürülebilir,  doğal yalıtkan,  doğal elastik,  yırtılmaya karşı yüksek direnç, ıslaklık hissi vermeden nemi absorbe edebilme, alev geciktiricilik, koku indirgeme ve bütün hava koşullarına uyum sağlayabilme gibi özellikleri ile yün vazgeçilmez doğal ipliklerin başında gelir. Terziliğinin yanı sıra Profesör ünvanı sahibi de olan İngiliz Andrew Ramroop; bu özellikler baz alındığında, sadece saf yünün başarıyla kalıba alınabilecek bir kumaş olduğu görüşünde.


Diğer tarafta ise yünün bütün özelliklerini haklı çıkarır nitelikte bir gerçek var; Hateko Yün Takım Elbise Serisi.

 

İçerdikleri yüksek yün oranları, 4 ve 6 drop mükemmel kalıpları ve özenli işçilikleri ile Sonbahar Kış sezonunda bir hateko imzası olarak varlıklarını gösteriyorlar.

Özellikle, dört mevsimde de giyebileceğiniz bir takım elbiseye arıyorsanız sentetik kumaşlı takım elbiselerden olabildiğince uzak durmalısınız. Sentetik kumaşlar terlemeyi arttırdığı gibi, elbisenin hava almasını da zorlaştırıyor. Ayrıca sentetik takım elbiseler fazla parladığı için kötü bir görüntüye sebep olabiliyorlar.

Siyah, Gri, Lacivert ,Mavi ve Kahverengi gibi Sonbahar ve Kış modasının hakim renkleri Hateko Altınyıldız Yün Takım Elbise Serisini de ele geçirmiş vaziyette. Kaliteli kumaşlarının, modern ve klasiğin buluştuğu yerde duran kalıplarının ve kullanışlı renklerinin yanında yenilikçi teknoloji ürünü Yıkanabilen ve kırışmayan kumaşı sayesinde Doğal içerikli kumaştan aldığınız hazzı katlıyor. 

Rasyonel (akılcı)  tüketiciye de bu ipuçlarını birleştirip doğal olanın doğal alanı olduğu karlı bir alışveriş yapmak kalıyor!

hateko'nun alışverişe götüren akılcı yolları

Siparişlerinizin Aynı Gün Kargoya Verilmesi

Kolay Değişim ve İade 

Ücretsiz Kapıda Ödeme Seçeneği