*

*

Trikonun Gücü Adına

Yumuşak tutumu ve esnek yapısı ile giyimde konforu destekleyen triko, dil kökeni olarak fransızca Tricotage (örme) kelimesine , tarihi köken bakımından ise antik çağlara uzanıyor. Eski Mısır ve Orta Asya Türk Devletlerinde  kullanıldığına rastlanan triko örme biçimleri, temel mantığı aynı kalacak şekilde değişim geçirerek bugünkü çeşitliliğine ulaşmış bulunuyor.

M.Ö 1000 yılına dayanan sadece parmak ile örülmüş örnekler ve örgü ile ilgili ilk belgelere ise  Orta Asya’ da rastlanmış. İlmeklerin tuzak düğümlerine benzemesi ve kullanılan aletlerin basitliği örgünün avcı ve göçebe toplumlarda doğduğu fikrini kuvvetlendirmiş.

Sıcak tutması ve hafifliği halen tercih edilmesinde etken olan triko kumaşlar, el örgüsü ile başlayıp uzun süre öyle devam ederken 1589 yılında İngiltere’de Rahip William Lee tarafında icat edilen çorap örme tezgahı ile makineleşmeye adım atmış, sonrasında dokuma tezgahları ile hızlı bir yükselişe geçip 19. yy sonrası  teknoloji iyiden iyiye etkili olmaya başlayana dek duraklamaya girmiştir.

En basit haliyle ipi, ilmek denilen düğümler halinde birbirine eklemekten ibaret olan örgü, Türkiye’de Cumhuriyet sonrasında makinalaşmaya gidebilmiş ve böylelikle trikotaj sanayi ortaya çıkmıştır. Bu dönemin öncesinde bir sanayi söz konusu olmamakla ile birlikte zanaatkarlar ve ev hanımları tarafından farklı örme teknikleri kullanılarak örgü kumaşlar ve ürünler elde ediliyordu.


Farklı iplik çeşitleri ile biçim ve özellik değişirse de trikoların sıcağa çağrışım yaptığı su götürmez 
 
bir gerçek.

İplikler ilmek formunda yan yana ve üst üste bağlanarak bir yüzey oluşturur ve bu şekilde üretilen tekstil ürünü Örme olarak nitelendirilir. Örme iplikler genel olarak yumuşak, az bükümlü, sürtünmeye dayanıklı ipliklerdir.

Düz makinelerde akrilik iplikler, yuvarlak örme makinelerinde pamuk iplikler, çözgülü örme makinelerinde sentetik iplikler daha çok kullanılır. Örme iplikler kendi yapıları ve karıştırıldıkları ipliklerin özelliklerine göre sınıflandırılarak hangi hazır giyim ürününün imalatında kullanılacakları belirlenir.Ve bu işlemin sonucunda kazak, süveter, hırka gibi kullanışlı tekstil ürünleri meydana gelir.


Hateko' da Pişer, Bize Ne Düşer?

Kışın hakimi triko örme kazak hırka süveterlerdir. Trikonun hakimi ise hateko. Koleksiyonumuzun en iddialı  parçaları olan takım elbiseler kadar güvendiğimiz ve önemsediğimiz trikolardan kendinize uygununu bulup sıcacık bir şıklığa sarınabilirsiniz.

Ve bunu yaparken size beş küçük hatırlatmada bulunacağız.

Aslında aşağıda okuyacağınız tüyolar hemen hemen her giyim parçası alışverişinde geçerli  yöntemler fakat doğru ve sağlıklı sonuca ulaşmak için oldukça etkililer.

İşte, İçimize sinecek triko satın alabilmek için gereken 5 tüyo!

Trikonun Malzemesi

 Triko satın alırken dikkat edilecek en önemli nokta hangi materyalden üretildiğidir. Sizi soğuk iklim şartlarında korumalı konforlu ve sıcak tutmalıdır. Ayrıca ne ile nereye giyeceğiniz de kumaş karışımı kararı verirken etkilidir. Hateko'nun yün-akrilik ve pamuk-akrilik karışımlı trikoları ise resmi ve özel kombinasyonlarınızın rahatlıkla parçası olabilir.

     
     
     

Trikonun Bedeni

Her giyim parçasında olduğu gibi trikoda da tam bedeninize uygun olanı almak makbuldür. Fakat bazı durumlarda trikonun kalıbına ve materyaline yani yıkadıktan sonra çekip çekmeyeceğine göre değişir.  Bu gibi durumlarda mağdur olmamak adına  ürünün nasıl kullanılması ve temizlemesi gerektiğine dikkat etmekte fayda vardır. Hateko'nun S bedenden başlayıp 3XL' a uzanan geniş beden yelpazesinden her zaman kullandığınız bedeni rahatlıkla seçebilirsiniz. 

Trikonun tarzı 

İş veya özel hayatınızda kullanacağınız modeller farklıdır. Mesela V yaka genellikle formal bir görüntü çizerken Bisiklet yakalı trikolar spor ve gündelik giyime çağrışım yaparlar.

Trikonun renk ve dikişi

Gardırobunuzla uyum sağlayacak
renkler seçerek garanti bir şıklık yaratabilirsiniz. Diğer taraftan saç ve ten renginize uygun renkler seçebilir şıklıkta bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Ve daima kaliteli işçilik ile üretilmiş ürünleri satın almanın uzun vadede bize konfor olarak geri döneceğini unutmamakta fayda var.

Ve Fiyatı

Sahip olduğunuz bütçe ve aradığınız özellikler dahilinde bir fiyat belirleyip hatta belki öncesinde araştırma yapıp hareket etmek çok daha kazançlı sonuçlar yaratabilir. Hateko Triko Koleksiyonu'nda 89 ve 109 liraya sahip olabileceğiniz trikolar, hateko.com' a özel hediye ve kampanyalar ile kazancınızı katlayabilirsiniz.


Hateko' da İşler Nasıl Yürüyor?

Siparişleriniz Aynı Gün Kargoya Verilir.

Kolay Değişim ve İade Mevcuttur.

Ücretsiz Kapıda Ödeme Seçeneği Bulunur.