Pittion Uomotion

Pittion Uomotion

Pitti Immagine'in Ardından 

1972 yılından beri yılda iki kez olmak üzere Floransa’da düzenlenen Erkek Giyim ve Aksesuar Fuarı Pitti Uomo geçtiğimiz hafta 93. kez  dünyanın en şık erkeklerini ağırladı.

 Farklı ülkelerden ve ev sahibi İtalya’ dan binlerce marka, satın almacı, blogger, editor ve modayla ilgilenenlerin katıldığı fuar Floransa’yı ve Floransalı giyim üreticilerini büyük moda başkentlerine yaklaştırmayı başarmış durumda.

Pitti Uomo için; erkek giyiminin yükselen trendlerinin, kullanılacak kumaşların, renklerin, aksesuarların belirlendiği kısacası erkek modasının manifestosunun yazıldığı yer diyebiliriz.

Moda haftaları kadar ciddiye alınan Pitti Uomo’ da yer alacak markaların başvuruları seçici kurul tarafından değerlendirilip, bu firmalar ülkelerinde ziyaret edilerek kabul ediliyorlar.


Şık Erkeğin Resmi


Balıkçı yaka kazakların, uzun, renkli ve desenli paltoların, kasket, fötr şapka, deri eldiven ve gösterişli çantaların sokak stillerinde ön plana çıktığı etkinlik boyunca moda trendlerinin farklı stillere nasıl yansıtıldığını da gözlemlemiş olduk.

İtalya; topraklarının dünya haritasında sahip olduğu şekliyle müsemma duruşu sayesinde moda, stil ve şıklık denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer.

Zihinlerimizde yer eden; İtalyan gibi giyinmek, İtalyan tarzı gibi kavramların kanıtladığı üzere İtalyanlar moda algısı olarak birçok etnik grubun ilerisindeler.

Bunu ekonomik ve sosyo-kültürel bir avantaja çevirmek ise devlet politikalarından birisi haline gelmiş durumda. 

Devlet, Pitti Uomo aracılığıyla hem İtalyan Stili algısına hem Floransa'ya hem de İtalya Erkek Giyim Sektörü'ne yatırım yapıyor.

Modanın tarih sahnesine çıkışından çok daha önce varlığını kanıtlayan Ekose deseni ise hem erkek hem kadın giyimini tekeline almış durumda. 

Atkılardan klasik çizgili takımlara, modern tek blazer ceketlerden kabanlara kadar kullanım alanı bulan ekose desen şıklığı farklı bir boyuta taşırken sert ve soğuk tavrı yumuşatıyor.


Erkek giyiminde bu kış revaçta olan renk, doku ve desenleri Pitti Immagine' de sokak stilleri aracılığıyla saptamak mümkün. Hatta Eylül ayında, "Bir Ciddi Eylül Meselesi" yazımızda bahsettiğimiz podyum tüyolarının, Pitti Immagine ile sokağa nasıl indiklerine tanık oluyoruz. Dilerseniz yazıyı tekrar okuyabilirsiniz.

Bere, fötr şapka ve capler..

Gösterişli, ince işçilikli, desenli, jakarlı, renkli Kaban ve paltolar..

Bordo, mor ve toprak renkleri ağırlıklı renk seçimleri.. Lacivert ile birlikte kullanılan haki, bej ve yeşil göze ilk çarpanlar..
  • Toprak tonlarının hem klasik hem de günlük kullanımlarına, farklı aksesuarlar ile zenginleştirilmelerine tanık oluyoruz.
  • Pardösü, kaban ve paltoların Erkek ve Kadın dış giyimindeki yeri tartışılmaz, neredeyse her renk ve modelini beğeniyoruz. Fakat Pitti İmmagine'de rastladığımız dış giyimin vazgeçilmez parçaları renk, doku, stil ve tamamlandıkları aksesuarlar bakımından göz dolduruyorlar.
  • Pantone tarafından 2018'in rengi seçilen ''Ultra Violet'' rengine kadın moda etkinliklerinin aksine Pitti Uomo'da pek rastlanmadı. Ne var ki beyefendilerin, bordo ve morun en cesur ve parlak tonlarını kullanmaktan hiç sakınmadıkları aşikar!

Her biri terzi elinden çıkmış kadar özenli görünen kıyafetleri ile Pitti Immagine Beyleri'ni gelecek Haziran'da görüşmek üzere uğurluyoruz.

Ciao Adios!