Giyim Kodlarını (dress code) geçelim, müsait bir yerde inelim hemşehrim!

Giyim Kodlarını (dress code) geçelim, müsait bir yerde inelim hemşehrim!

Merhaba Hateko Blog Okuyucuları,

Yazın ortası, kışın sonu, baharın başı hiç fark etmiyor. Bayramın anlamı, bize hissettirdikleri hiç etkilenmiyor. Aynı şekilde çocuklar için taşıdığı anlam da temelde aynı kalıyor. Toplumsal bir varlık olan insanın ham hali, görerek öğrendiği davranış kodlarını sonraki hayatına istemsizce taşıyor. Bu taşıma noktasında ise en çok görsellik devreye giriyor. En basit haliyle görerek, taklit ederek öğrenen insanoğlunun gelenekleri nesiller boyu aktarma da bu yetisini kullandığı aşikar.

Her ne kadar “nerede o eski bayramlar?” serzenişlerini halen ve hatta giderek artan şekilde duyuyor olsak da aslında o ruh hala baki bence. Şüphesiz bunun en belirgin göstergelerinden biri de belki bayramlarda özellikle giyim kuşama gösterilen ihtimam. Zihinlerimize kazınmış olan büyüklerimizin iki dirhem bir çekirdek görüntüleri bizleri her defasında daha da hassas olmaya itiyor olmalı ki lügatımızda halen “bayramlık, yabanlık “ gibi kavramlar tazeliklerini koruyor.

Peki giyim kodu (dress code) kavramı nedir? Ne olduğu sorusu ile birlikte bizim geleneğimizde bir karşılığı var mıdır? Bir bakalım.

Batı’da dress code olarak isimlendirilen kavram aslında kişinin katıldığı davete, gideceği yere uygun olarak giyinmesini içeriyor. Bulunduğunuz ortamda sizden beklenilen bir silüet oluyor. Frak, smokin, opsiyonel smokin, takım elbise, yarı resmi ve serbest seçeneklerin olduğu bu yönetmelik ülkemizde de belirli bir ölçüde uygulanıyor. Özel davetlerde, bazı organizasyonlarda ve şirketler tarafından çalışanlarına yönelik olarak... Hatta yakın zamana kadar devlet çalışanları da benzeri bir uygulamaya tabii tutuluyordu. Eskiye nazaran daha esnek haliyle halen de devam etmekte bu uygulama. Fakat bazı kavramsal kargaşalardan sıyrılıp dikkatlice geçmişe, bugüne baktığımızda tabuların ötesinde bir yerde Anadolu’ da bu özenin halihazırda var olduğunu görebiliriz. Düğün, bayram, şölen, kutlama hatta cenaze gibi her türlü toplumsal birliktelikte yazılmamış kurallarının hakimiyetini sezebiliriz. Adına ister Giyim kodu diyelim ister usul erkan bilmek ister özenli davranmak... Ne dersek diyelim toplum içerisinde kendimizi, ailemizi bulunduğumuz zümreyi temsil ederken hepimiz dereceli olmak kaydıyla özen gösteririz. Bu da bir nevi söylenmemiş kuraldır.

Düğün ve bayramlar da ülkemizde bunun örneği en net şekilde görebildiğimiz olaylardır. Gelecek nesillere neyi nasıl yaptığımızı göstererek kodlarız. 

Siz de bu bayram o özenilmiş görüntüyü yakalarken İsterseniz  Altınyıldız Serisi'nden Slim Fit Takım Elbise ister Tencel Karışımlı Chino Pantolon, % 100 Pamuk Gömlekler, Oxford Gömlekler , Klasik Kesim Pantolonlardan dilediğinizi seçip kendi giyim kodunuzu oluşturmakta Hateko' nun zengin koleksiyonundan yardım alabilirsiniz.

Üstelik bahar ve yazlık ürünlerde %25 sezon sonu fırsatıyla!

İki farklı ürün alışverişinizde 2. ürünü % 30 indirimli alabildiğinizi ve kampanyaların birleşebildiğini de hatırlatalım.

Ayrıca sadece bir dakikanızı ayırarak Hateko.com' a üye olabilir, size özel tanımlanan indirimlerden, alışveriş yaptıkça kazanacağınız puanlardan ve 30 lira üzeri ücretsiz kargo fırsatından yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ve unutmadan ekleyelim, son dakika karar verenlerin yardımına aynı gün kargo imkanı koşuyor!

İyi Bayramlar, keyifli alışverişler...