**

**

Cumaların

Mutlulukla

Bir

İlgisi

Olmalı

Cemal Süreya'nın ''kahvaltıların mutlulukla bir ilgisi olmalı'' sözü sizce de Kahvaltı yerine Cuma kelimesi gelince de çok anlamlı olmuyor mu? 

Haftanın günleri işte, deyip geçmiyoruz altında bir anlam olmalı, bir neden? Tıpkı bu yazının bir nedeni olduğu gibi. Black Friday, 24 Kasım ve Cuma gününün taşıdıkları değeri tek bir Cuma gününde buluşturarak Hayırlı Cuma İndirimi başlatan hateko, % 25' lik gerçek ve faydalı bir iskonto ile bunu kutluyor.

Bu blog yazısı sayesinde biz de küçük bir Cuma Dosyası yapıyor, birkaç açıdan cuma gününü değerlendiriyoruz.bu cumaların bir anlamı olmalı


Black Friday olarak adlandırılan gün,  Amerika ‘da Şükran Gününün ardından gelen ilk Cuma günüdür ve  Noel alışverişini başlatan bir indirim kampanyasını kapsar. Amerika’dan bütün batı dünyasına sonra da yavaş yavaş dünyaya yayılan bu gün, hazır giyim perakendeciliğini hareketlendiren atılımlardan biridir. 


Öğretmenler günü ise Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ ni kabul ettiği güne atıfta bulunmak için 1981’den beri ülkemizde kutlanan bir gündür.  Mustafa Kemal’in 100. Doğum yılının şerefine yapılan bu düzenleme ile kutlanmaya başlayan Öğretmenler günü 1992’den beri Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde kutlanmaktadır.

(Dünya’da ise UNESCO tarafından belirlenen 5 Ekim tarihi Öğretmenler Günü olarak anılmaktadır.)


Dinimizde ve dolayısıyla kültürümüzde yer etmiş olan Cuma gününün önemi ise birçok nedene dayanmaktadır. Bunların başında Hadis- i Şerifler'de yer alan cuma günü ile ilgili bilgi ve vaadler gelir. Hz. Adem'in Cuma günü yaratıldığı, yeryüzüne Cuma günü indirildiği ve Cuma günü vefat ettiği bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca kıyametin de Cuma günü vuku bulacağı rivayet edilir. 

 Bu gibi sebep ve Hadis-i Şerifler ile toplumumuzda yerleşmiş bir Cuma Hayrı ve bereketi kavramı vardır. Bir nevi bayram niyetiyle kutlanması, ibadet, iyilik ve hayır açısından verimli geçirilmesi gerektiği söylenir.

Diğer taraftan hemen hemen tüm dünyada geçerli olan haftalık çalışma süresinin bitimi de cuma günüdür. Ve bu durum başta beyaz yakalı olarak tabir edilen sınıf olmakla birlikte memur ve öğrenciler dahil herkes için haftasonuna açılan kapının anahtarıdır. 

Akıllı telefonların, internetin ve X jenerasyonunun hüküm sürdüğü günümüzün ortak yaşam alanı olan Sosyal medya da ise '' cuma'' mutluluğu doruklarda yaşanmaktadır. Cuma gününün herkese enerji, neşe ve umut veren bir tarafı vardır. Kızgın kumlardan serin sulara atlamaktır cuma...


Doğu ve batı kültürlerinin ortak paydalarından biridir Cuma günü. Her iki kültürde de nedenleri farklı olsa da pozitif kavramlarla imgelenmiştir.

 İngilizce'de Friday kelimesi ile ifade edilen Cuma gününün kelime kökeni ve dolayısıyla batı kaynakları ve toplumlarındaki algısı Kuzey German yani İskandinav mitolojisine dayanır.

 İskandinav Mitolojisi'nde Bereket, Sağlık, Aşk, Güzellik, Savaş, Kehanet ve Ölüm tanrıçası olarak bilinen Freyja'nın isminden gelir.( Freyja' s day- Friday) 

Aynı zamanda ay ve gün isimlerinin  Yunan ve Roma mitolojilerinden birçok tanrı ve hükümdarın isimleriyle özdeşleştiği bilinmektedir. Tanrı ve tanrıçaların isim ve mevkilerinin geçirgenlik göstermesi dolayısıyla bu isimlerde bir tür ortalık da mevcuttur. Mesela Freyja' nın Yunan mitolojisinde muadili Afrodit ( Afrodit de aşk ve  güzellik tanrıçasıdır) Roma Mitolojisinde ise Venus'dür. Venus, Afrodit ve Frejya' nın haftanın günlerindeki karşılıkları aynıdır; Friday. Geri kalan günler için de aynı metod geçerlidir. 

Cuma'nın bütün insanları etki alanına alan mutluluk, bereket ve huzurla bir ilgisi olduğu ile ilgili birkaç şey söyledikten sonra hateko'nun tüm koleksiyonlarını kapsayan indirime göz atmak için Butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Cumanız iyi olsun!


800

  ve Üzeri Alışverişinizde 

% 10 ekstra indirim

fırsatı! 

400

ve Üzeri Alışverişlerinizde

Hateko Atkı 

HEDiYE!

200

ve Üzeri Alışverişlerinizde

25.11.17 tarihinden itibaren kullanabileceğiniz % 10 İndirim kuponu HEDiYE!

Siparişleriniz Aynı Gün Kargoya Verilir.

Kolay Değişim ve İade Mevcuttur.

Ücretsiz Kapıda Ödeme Seçeneği Bulunur.