-

-
Grinin 

Donald Draper Tonu       

               

 

           Hayali kahramanlar ve kurgusal karakterlerle kurduğumuz bağ muhtemelen çocukluğa dayanıyor.Hemen hemen bütün "bağ"larımızın olduğu gibi… “Büyüdükçe” daha az etkilendiğimize tam inandık diyoruz ki bir dizi setinden kurgusal bir karakterin gelip bir nesneye ondan önce de var olan bir şeye etkisini bıraktığını fark ediyoruz.


Bilhassa amerikan dizi sektörü, kitleleri etkileyen karakter yaratımı konusunda oldukça başarılı. En azından yaygın ve popüler kanıya göre. Çok yüksek bir tüketici nüfusa sahip ve ondan fazlasını da yönetecek kapasite bir kültür yaratıcısı konumundaysanız; yaptığınız her türlü iş, sıkı bir hazırlık aşaması geçirir.Araştırmalar, sosyal deneyler, projeler ile desteklediğiniz atılımlarınız ise hiç sekmeden hedef kitlesini vurur. İster televizyona ister sosyal medyaya içerik üretiyor olun ya da direkt olarak tüketim malı üretiyor olun fark etmez yönlendirmelerinizi bekleyen büyük kitle işte oradadır. Etkilenmeye hazır ve nazır!


Kim demiş kurgusal karakterler ilham verici tavsiyelerde bulunamaz diye?

“Yeni bir fikir, aslında bilmedikleri bir şeydir. Dolayısıyla onlara bir seçenek olarak görünmez”


" Bir hayatım var ve o tek bir yöne gidiyor. İleriye."


"İnsanlar size kim olduklarını anlatırlar ama biz inanmayız.Çünkü biz onların, olmasını istediğimiz kişiler olmalarını isteriz."


"Ben yarın yokmuş gibi yaşarım, çünkü gerçekten yok."


“Aşk dediğiniz şey benim gibi adamlar tarafından keşfedildi; kadın çorabı satmak için…”


 Donald (Don) Draper  2007- 2015 yılları arasında yayınlanmış Mad Men isimli dizinin ana karakteri ve karakteri canlandıran oyuncu Jon  Hamm’ den çok daha fazla tanınmış bir fenomen aslında. Başta ve bizi de en çok ilgilendirdiği haliyle çok iyi giyinen, bilhassa gri takım elbise alamet-i farikası olmuş karakter; tavırları, hayatı, geçmişi, mesleki başarıları ile incelenmeye değer bir profil çiziyor.

Reklamcı olarak tanıdığımız Don Draper; orta yaşlarda, iyi görünen, evli ve çocuklu bir amerikalı. 1950'li yılların sonundan başlayarak ağırlıklı olarak 1960' ları anlatan dizide her karakter aslında tıpkı o dönemdeki insanlar gibi çok özenli ve şık. Neyin nasıl giyilmesi gerektiğine dair doğuştan bir bilgiye sahip gibiler.

Hayat felsefesini özetleyen vurucu cümleler kuran karakter, gri takımı içinde daima jilet gibi görünür. Briyantinli saçları ve fötr şapkası ile tamamladığı çabasız ve eforsuz olduğuna yüzde yüz güvendiğimiz rahat görüntüsü, istersek bizim de öyle görünebileceğimize dair inancımızı tazeler. Ve aslında bu doğrudur. Tıpkı Don Draper gibi ne istediğini bilmenin verdiği emin tavrı mükemmel kalıpta kaliteli kumaşlı bir takım elbise ile taçlandırabilirsiniz.

Detaylarla Draper Olmak

Her zaman üzerinize dikilmiş bir kıyafete sahip olamayabilirsiniz. Ama aldığınız takım elbiseyi küçük tadilatlardan geçirtip bedeninize uygun hale getirebilirsiniz ya da almadan önce bazı tüyoları aklınızda tutarsınız ki bu hakikaten şıklıktaki  en önemli etkendir.

  Hazır giyim için üretilen takım elbiselerde kollar, özel dikim olanlara nazaran daha uzun kalır, kollarını hizalayarak aldığınız takım elbiselerin ise diğer bölgelerinin küçük gelme olasılığı yüksektir.

 Sahip olduğunuz takım elbiselerin kolları gömlek manşetlerinizin 1.25 cm kadar görünmesine olanak vermelidir.

Kollarınız düz şekilde dururken arkadan omuzlarınız düz bir çizgi halinde görünmelidir, aksi takdirde çukurların oluşması takım elbisenin bedeninize uygun olmadığını gösterir.

İki düğmeli ceketlerin üst düğmesinin, üç düğmeli ceketlerin ise ortadaki düğmesinin iliklenmesi çok daha şık bir görüntü sağlar.

Ceketin uzunluğu,kollarınız düz haldeyken baş parmağınızın eklem boğumunda bitecek şekilde olmalıdır.

Kullandığınız kravat, bel hizanızda (kemer bölgesinde) bitmelidir.Ayrıca tıpkı Don Draper gibi kravat iğnelerinin karizma dolu büyüsünden siz de faydalanabilirsiniz.

Tek yırtmaçlı ceketler daha modern ve yaygınken, çift yırtmaçlı ceketler daha geleneksel ve ingiliz stiline sahip modellerdir. Genel havanızı direkt olarak etkileyecektir.


Hateko'nun da hatrı sayılır çeşitlilikte gri ve tonlarını barındıran bir takım elbise koleksiyonu mevcut. Üzerinize göre dikilmiş havası veren, sihirli slim fit kalıpları ve kaliteli yün karışımlı kumaşları ile Draper görüntünüze talibiz.Ürün görsellerine tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.